Agilowe życie każdego z nas

 

man sitting on red ground
Photo by Nizam Abdul Latheef on Pexels.com

Zwinne metodyki zarządzania projektami zyskują coraz więcej zwolenników w wielu organizacjach. Podążając za modą i współczesnymi trendami tradycyjne metodyki zarządzania zostają zastąpione przez Agile. Kierownictwa organizacji mocno wierzą, że skoro coś zadziałało u innych to zadziała u nich. Zatrudniają więc osoby odpowiadające za wdrożenie zwinnego podejścia w organizacji. Jedną z pierwszych spraw, od której zaczynają swoją pracę to wypracowanie wspólnego rozumienia zwinnego podejścia. Czym w sumie jest Agile co rozumiesz pod tym pojęciem ty, co rozumiem ja a co na to firma, w której pracuje.  Przecież Agile jest taki fajny, bo jest zwinny. ☺

Co tak naprawdę stoi za tą zwinnością?  Jak w łatwy sposób zrozumieć podstawy Agilowej kultury?

Spróbujmy przenieść Agile z firm na grunt realnego życia każdego z nas.

Wejdźmy w krótkie, niekiedy śmieszne scenki z życia i nałóżmy je na pryncypia będące podstawą Agile.

Bo ją kocham!!!

Wracasz do domu. Od drzwi krzyczysz: Kochanie wszystkiego najlepszego dziś jest 5 rocznica od dnia, w którym się poznaliśmy i wręczasz przepiękny bukiet kwiatów.

Brawo Właśnie okazało się, że rozumiesz i szanujesz prawdziwe priorytety.  Ustanowiłeś ważne uzasadnienie biznesowe dla wydanej kasy.  I wiesz, że w życiu tak jak w firmie priorytetem jest, by koncentrować się na ważnych sprawach. W Agile nazywamy to Koncentracją na potrzebie biznesowej.

Zimna Pizza

Dzwonek do drzwi. Otwierasz i widzisz młodego chłopaka, który przywiózł właśnie twoją zimną pizzę!!!  Jak to zimną miała być gorąca i pachnąca.

Oj jak mi przykro.

Właściciel lokalu, z którego zamówiłeś pizzę nie rozumie jak ważne jest dotrzymywanie terminów.

Nie buduje zaufania klientów poprzez przewidywane dostarczenie. Nie koncentruje się na priorytecie biznesowym, którym jest zadowolony klient. Nie zrozumiał znaczenia dostarczaj na czas. Już pizzy więcej prawdopodobnie tam nie zamówisz.

1.2.3 Start

Natychmiast po zatrzymaniu samochodu na stacji benzynowej mama zaczęła wydawać polecenia reszcie pasażerów. Jasiu ,ty zaprowadzisz swojego młodszego brata do toalety. Asia proszę, ty stań już w kolejce do kasy a ja dojdę do Ciebie jak tylko skończę tankować.  Widzimy się przy aucie za 5 minut. Bądźcie na czas a na każdego z Was będzie czekała niespodzianka.  Czas start!

Każda mama doskonale wie, że współpraca to podstawa skutecznego działania. Angażowanie właściwych interesariuszy – w przypadku tej historyjki dzieci, jest niezbędne do odjazdu ze stacji w wyznaczonym czasie i bez zbędnej zwłoki.

Agilowe pryncypium współpracuj buduje kulturę wspólnoty. Mama zachęciła „interesariuszy” do proaktywnego działania poprzez obietnicę nagrody.  Spłaszczyła strukturę zarządzania rodziny i oddelegowała cześć obowiązków w dół . Mama jest po prostu Agilowa

Na Budowie..  czyli o kwestii jakości

„Panie kochany Kierowniku będzie Pan zadowolony.” Tak zaczyna się początek wielu problemów – pomyślał Adam słuchając wykonawcy robót budowlanych. Nie musiał długo czekać. Już tego samego dnia wiedział, że wymarzone kafle do kuchni zostały położone… w łazience.😨

„Ja tam nie wiem Panie Kierowniku. Były kafle, to je kładę robota jest, to ją robię. No nie?”  Adamowi opadły ręce. Przecież nigdy nie szedł na kompromis w kwestii jakości.

Adam sam do siebie – „Co zrobiłem nie tak?!?!?!”

Otóż: Wybrał najlepszej jakości glazurę, ale nie ustalił, gdzie ją kłaść.

Panie Mietku, jutro spotkamy się rano, przed rozpoczęciem pracy! – powiedział Adam. Uzgodnimy co i gdzie ma zostać położone. Proszę samodzielnie nie dokonywać zmian w ustaleniach. Jeśli coś ma zostać zmienione, proszę o informację przed podjęciem pracy.  Ważne jest też dla mnie to, by każdy etap pracy został sfotografowany i wysłany do mnie.

Adam zrozumiał, że jeśli chce zakończyć remont w domu w określonym terminie, to nie będzie dopieszczał projektu w trakcie prac. Zaakceptuje to co ustalone. A jakość będzie traktował jako to, co uzgodnione. Przekonał się jak ważne jest ustalenie poziomu jakości na początku prac i już wie, że to, co niedopowiedziane będzie zmienną nawet w tak ważnej kwestii jak jakość.

Bo mięśnie same nie urosną  💪

„Trochę, robi różnice!”   Tymi słowami rozpoczął trener personalny pierwszy trening z Igorem. Pamiętaj! Buduj przyrostowo od solidnych podstaw. Jeśli chcesz rozwijać swoje mięśnie odpowiednio, to musisz wypracować mocne podstawy do dalszych treningów. Zanim zaczniesz ćwiczyć, wykonamy analizę tego, co chcemy osiągnąć i dostosujemy plan treningowy tak, by uzyskać jak najlepsze efekty.

Trener personalny rozumie i uświadamia Igora, że z każdym treningiem trzeba dokonywać oceny zakładanych wyników. Jest świadomy tego, że konieczne jest ocenianie zasadności wykonanego treningu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonuje odpowiednią analizę i dostosowuje odpowiedni plan treningowy. Wie, że ten, kogo trenuje zniechęci się jeśli odczuje, że testuje ciągle jego możliwości zamiast dostosować trening do obecnych wymagań. Dobry trener wie, że należy zacząć planowanie od ustalenia „minimum treningowego”.

Z medycyną w tle 🤕

W gabinecie lekarskim.

„No dobrze zobaczmy obecne wyniki badań” – powiedział lekarz.

„Tak jak przypuszczałem, możemy wstępnie zdiagnozować przyczynę bólu. Przepiszę lekarstwo i wykonamy ponowne badania za trzy tygodnie. Jeśli to nie pomoże zmienimy sposób leczenia.”💊

Pacjent: „A jeśli to nie zadziała?”

Lekarz: „Jeśli to nie zadziała to będziemy myśleli dalej nad rozwiązaniem problemu i poprawą wyników badań tak, by w efekcie dojść do celu i znaleźć przyczynę bólu. Będziemy robić wszystko  by usunąć nieprzyjemne dolegliwości.”💉

Działania zastosowane przez Lekarza nazywamy w Agile Rozwijaniem Iteracyjnym.

Lekarz wykorzystał informację zwrotną w postaci wyników badań. Uznał, że większość szczegółów wyłoni się raczej później, niż wcześniej.  Przyjmuje zmianę sposobu leczenia jako normalny kierunek, ponieważ wie, że bez właściwego dostosowania lekarstw, nie będzie ewoluować skuteczne leczenie.

 

Ubrania same się nie upiorą!!!

Mama:

Jasiu gdzieś Ty znowu wlazł?!

Codziennie mówię do Ciebie żebyś zrozumiał, że ubrania nie piorą się same.

Wczoraj pomagając mi zrobić pranie z pewnością widziałeś, ile to zajmuje pracy.

Ustaliliśmy wspólnie, że jak będziesz dbał o czystość swoich ubrań, to każdego dnia na tablicę w przedpokoju nakleimy plusa.  Kilka plusów zamienimy z czasem na nagrodę.🎖

Mama Jasia komunikuje ciągle i jasno – to bardzo ważne.

  1. Angażuje Jasia do zapoznania się z efektami jego wyczynów w postaci wspólnej pracy.
  2. Stosuje tak zwane „TimeBoxy” poprzez codzienne przypominanie jak Jasio powinien się zachowywać.
  3. Komunikuje oczekiwania wobec niego.
  4. Dąży do uczciwości i utrzymania transparentności w kontakcie z nim.
  5. Utrzymuje z Jasiem zwięzłą i terminową dokumentację w postaci tablicy z plusikami. Robi to w celu by ukazać rzeczywistą wartość ich wspólnej pracy.

Zapewne za kilka lat działania te przyniosą oczekiwane skutki a określenie Agilowe komunikuj ciągle i jasno będzie miało tak samo ważne znaczenie jak teraz.

 

Demonstruj Kontrolę:

Dzisiejsza odprawa w pracy od samego początku wyglądała inaczej niż zwykle.

Szanowni! – rozpoczął dyrektor sprzedaży.  Na przedstawionym wykresie widzicie poziom realizacji naszego planu. Od dziś plan będzie widoczny dla wszystkich sprzedawców oraz codziennie będzie aktualizowany. Zmianie ulegnie także sposób mierzenia realizacji naszych celów. Naszą skuteczność będziemy mierzyć ilością wystawionych faktur a nie obietnicami składnymi podczas odpraw. Liczy się efekt finalny w postaci podpisanego kontraktu. Nie będziemy skupiać się na rozliczaniu codziennych spotkań z klientami a nad realnymi efektami pracy…

Dyrektor zrozumiał jak ważne jest zapewnienie transparentności pracy wykonywanej przez zespół. Wie, że trzeba koncentrować się na dostarczaniu końcowego produktu, a nie rozliczaniu działań włożonych w ten proces. Do śledzenia i raportowania wykorzysta właściwy poziom formalizmu tak, by wszystkim uczestnikom projektu umożliwić ciągłą ocenę zasadności projektu. Sukces mierzony jest nie czasem, nie eliminacją przeciwności, nie ilością włożonego nakładu pracy. Sukces mierzymy ilością dostarczonych produktów – faktur, zleceń, zadowolonych klientów itp.

Drogie i Drodzy PMowie niech każdy z Was odnajdzie Agilowego ducha wartości 😊.

Niech moc będzie z Wami.

Jedna myśl na temat “Agilowe życie każdego z nas

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s