Management 3.0 – Szczęście Pracownika

two yellow plushtoy on brown bench
Photo by Pixabay on Pexels.com

Jak można wyróżnić się na rynku pracodawców ?

Pojęcie Managementu 3.0 jest coraz częściej spotykane.

Ktoś coś słyszał, ktoś coś wie ale ogólnie to nowość, ciekawostka oglądana za szyb wystawy jako „fajne cacuszko” może niekoniecznie dla nas?

Obecnie wprowadzanie tego stylu zarządzania jest na etapie „obwąchiwania”.

Pierwsza myśl jaka przychodzi mi do głowy, to różnica z wcześniejszymi wersjami😊

Może Management 1.0 lub 2.0 jest tym czego chcę ?

Zarządzanie 1.0

W tym  modelu normalną praktyką jest zarządzanie ludźmi jak maszynami.

Liderzy skupiają się na monitoringu, naprawianiu procesu oraz wymiany tego, co źle działa jako podstawy do usprawnienia.  Jest to rodzaj zarządzania idącego z góry na dół organizacji.

Procesy zarządcze zbudowane są wokół zasady command and control.

Świetnie sprawdzają się w zarządzaniu przewidywalnymi  zadaniami. Takiego rodzaju zarządzanie dobrze działa w środowiskach biurokratycznych organizacji. Gdzie władza i przywileje należą do grupy kierowniczej a zależności między pracownikiem a kadrą są mocno podkreślane.

Podejścia takiego typu nie sprawdzają się w aspektach pracy kreatywnej, rozwiązywaniu złożonych problemów. Wyhamowują elastyczność ludzi pakując ich w pudełka ograniczone ścianami twardej ręki szefa. Stajesz się kolego trybikiem w maszynie a trybik nawet jak przestanie działać to się go wymieni.

Zarządzanie 2.0

Wychodzi za założenia, że ludzie są „najcenniejszymi zasobami” a kadra zarządcza przyjmuje bardzo dobrze nam znaną rolę zdefiniowaną w Agile  „lidera służebnego”. Skoncentrowanie się na ludziach to jednocześnie rezygnacja z wysokiego stopnia kontroli.

Przejście od kontroli do zaufania. Przyjęcie, że pracownicy nie będą nadużywać swej odpowiedzialności. Taki model brzmi jak ideał. Niestety nic nie jest idealne a już na pewno nie jest łatwe w kontekście zarządzania ludźmi. Jest to wyzwanie dla kadry menadżerskiej. Z jednej strony  zachęcają pracowników do kreatywności, innowacyjności reagowania na szybko zmieniające się wymagania rynkowe. Z drugiej strony jednak powracają do kontrolowania zachowań ponieważ wydaje się to łatwiejsze. Niestety nie można zjeść jabłka i jednocześnie je mieć.

Może to zabrzmi dziwnie dla niektórych, ale pracownicy to LUDZIE! Ludzie myślą, mają odczucia a także swoje zdanie.

Z tym zagadnieniem świat spotykał się już wcześniej.

Symbol radzieckiej doktryny „ufaj i kontroluj”.

Wiemy jak takie zarządzanie się kończy. 😉

A jak się do tego ma Managment 3.0?

Jest to rozbudowany midset. Składa się ze zbioru narzędzi, praktyk i gier. Mają one za zadanie pomóc wszystkim pracownikom zarządzać organizacją. Zarządzanie Mangmentem 3.0 podąża za myśleniem, że 95 procent wydajności jest wynikiem całej organizacji a nie jednostki.

Rolą kierownictwa  jest zaprojektowanie i prowadzenie systemów zarządzania, które wspierają firmę w osiąganiu jej celów.  Zarządzanie 3.0  to zarządzanie systemem, nie ludźmi. Rola managerów sprowadza się do budowania i pielęgnacji systemu. Kluczowy jest pracownik i utrzymanie jego szczęścia jako priorytetu.  Brzmi jak bajka

Filary Managmentu 3.0:

Motywuj Ludzi : Ludzie to najważniejszy składnik organizacji.  Konieczne jest ciągłe działanie nad utrzymaniem pracowników aktywnymi, kreatywnymi i zmotywowanymi.

Uprawomocnij zespoły: tak jak w Scrumie! Założenie jest takie, że zespoły są samoorganizujące, co wymaga ich upodmiotowienia.

Dopasuj ograniczenia: Samoorganizacja może doprowadzić do różnych rzeczy, dlatego trzeba chronić ludzi i współużytkowane zasoby oraz dać jasny i określony kierunek.

Rozwijaj kompetencje: Bez odpowiednich zdolności zespół nie osiągnie celów. Managerowie muszą przyczynić się do rozwoju kompetencji ludzi.

Rozwijaj strukturę: Wiele zespołów działa w ramach złożonych organizacji. Dlatego kluczowe jest aby rozwijać struktury usprawniające komunikacje.

Usprawniaj wszystko:  Ciągłe udoskonalenie ludzi, zespołów i organizacji.

Managment 3.0  chce wyeliminować często spotykane w organizacjach problemy np:

  • Myślenia o liczbach a nie o ludziach
  • Poleganie na  instrukcjach zamiast na komunikacji
  • Projektowaniu systemów ludzkich zamiast rozwijania ich.

Te elementy idą w duch Agilowego stylu zarządzania projektami.

Zarządzanie 3.0 stoi na gruncie tego, że ludzie uczą się najwięcej, kiedy przeprowadzają eksperymenty i dzielą się nimi. Adaptacja nowych praktyk i sprawdzanie czy dane rozwiązanie działa czy nie. Jest to podstawą do empirycznego podejścia spotykanego również w SCRUM.

Managment 3.0 to także próba uczynienia by pracownicy w pracy czuli się szczęśliwi.Narzędzia wykorzystywane do budowania Managmentu 3.0

Stanowią rodzaj zabawy znajdziemy tutaj między innymi:

  • Pokera z delegacją zadań
  • Drzwi szczęścia
  • Feedbackowe wrapy
  • Czy Karty Kudo – Rodzaj kartek z podziękowaniem

Brzmi ciekawie?

Zachęcam do zapoznania się z innymi praktycznymi aspektami.

Przydatne linki znajdziecie na końcu artykułu.

Jeśli Wasza firma chce się wyróżnić na rynku pracy może dołączyć do prestiżowego grona firm, które stosują już Managment 3.0 (BOSCH)

Jak zdobyć certyfikat praktycznej znajomości Managmentu 3.0 :

Zapoznaj się z  tematyką Managmentem 3.0. Dla organizacji wydającej certyfikat nie ma znaczenia czy zrobisz to w formie kursu czy na przeczytasz książkę itp.

Eksperymentuj z o opisanymi praktykami. Podziel się nimi np. w formie bloga. Konieczne jest by pisać po angielsku to wymóg. Minimalna liczba praktyk to 7.

Złóż wniosek o certyfikat i dołącz do niego stosowane praktyki w formie linków.

Organizacja przeanalizuje zgłoszenie. Mogą skontaktować się z Wami, w celu ich szerszego opisu i  wyjaśnienia. Jeśli wszystko zostanie zatwierdzone pomyślnie, otrzymasz od Organizacji certyfikującej fakturę

Teraz wystarczy ją opłacić i czekać na piękny dokument potwierdzający praktyczne stosowanie Managmentu 3.0.

Przydatne linki :

Tu możecie poczytać więcej o Managment 3.0.

https://management30.com/

Link do złożenia wniosku:

https://management30.com/certificate-of-practice/

 

Drogie i Drodzy Pm-owie

Zachęcam do zapoznania się  managementem 3.0.

2 myśli na temat “Management 3.0 – Szczęście Pracownika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s