Reguły Gry

Metodyk zarządzania projektami jest wiele. Reguł rządzących nimi jest kilka. Poznaj je a twoje projektowe życie stanie się łatwiejsze.

people playing poker
Photo by Javon Swaby on Pexels.com

Według statystyk   aż 67 % projektów jest realizowane bez udziału konkretnej metodyki.

Nazywam takie zarządzanie jako zarządzanie płynące z „serducha”. Projekty tego typu prowadzimy według tego co czujemy, według własnych ustalonych reguł. Osobiście uważam, że nie ma nic złego w takim prowadzeniu projektów. Skoro tak wiele firm decyduje się na własne metodyki to czemu nadal  1/3  projektów kończy się porażką?

Tworząc własny sposób zarządzania projektami pamiętaj by był on oparty o podstawowe zasady.  Brak znajomości pryncypiów PM-owego świata przy tworzeniu metodyk przybliża nasze projekty do zderzenia z twardą, żelazną pięścią  otaczających nas realiów.

Bliski kontakt z piąchą nie jest miły dla nikogo i zdecydowanie nie służy uzębieniu 😉 . Popularne metodyki oparte są o podstawowe reguły rządzące nimi.

Reguła 1 KOMUNIKACJA

Dbajmy o sprawną komunikację we wszystkich kierunkach. Mówmy co zostało zrobione (komunikacja wstecz)  i informujmy o tym, co planujemy zrobić (do przodu). Komunikujmy się z zarządem (komunikacja w górę) i z zespołami (komunikacja w dół). Sprawną komunikacją wyeliminujesz sponsora nieobecnego duchem 😉  a to przecież  jeden z czynników niepowodzenia projektów.

Więcej o komunikacji przeczytasz tutaj:  3 kroki poprawiające komunikację w projekcie.

Reguła 2  DOPRECYZOWANIE WYMAGAŃ

Efektem każdego projektu jest produkt dobrze by był on jednak zgodny z oczekiwaniami 😉. Prawidłowe zdefiniowane efektu końcowego na etapie planowania stanowi podstawę sukcesu.

Reguła 3 – ANGAŻUJ SPONSORA I INTERESARIUSZY

Działanie takie wpływa motywująco, pomaga w jasnym sprecyzowaniu celów biznesowych i dbaniu, by zostały one spełnione.  Sponsor to wysoka pozycja dla rozwiązania zagadnień biznesowych i podejmowania decyzji finansowych. Pamiętajmy jednak, że największy interesariusz to końcowy odbiorca. Bez niego praca którą robimy nie ma sensu.

Reguła 4 – MONITORUJ POSTĘP PRAC

Upewnij się, że mieścisz się w terminie i budżecie.  Orientuj się czy projekt rusza do przodu czy z jakiś przyczyn stoi w miejscu. Ważne by przypominać zespołowi co jest do zrealizowania oraz jaki jest cel projektu.

Reguła 5 – ZESPÓŁ SPECJALISTÓW

W dzisiejszych realiach popularne powiedzenie „Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera” staje się archaizmem.  Bez odpowiednio dobranego zespołu nie ruszysz z miejsca.  Potrzebujesz ludzi,  którzy wiedzą co robią.  Odnoszę tę regułę do takiego zapytania np.:

Czy woleli byście być operowani przez lekarza z wykształceniem medycznym czy takiego, który ma naprawdę szczere chęci ale brak wiedzy 😉 Wybór należy do Was 😉

Reguła 6  ZACHOWAJ ZDROWY ROZSĄDEK   

Będąc kierownikiem projektu nie wyłączaj myślenia 😉.  Zdrowy rozsądek stawiaj bardziej niż ślepe podążanie za celem.

Reguła 7 DBAJ O LUDZI

To ludzie tworzą firmy i projekty a nie odwrotnie.

 

Drogie i Drodzy PM-owie

Twórzcie swoje własne reguły gry 🙂

Leszek Łukaszewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s